Cu-CuO-Cu (NO3) 2-Cu (OH) 2-CuO-CuCl2-FeCl2-NaCl-AgCl

+4
Ответы (1)
  1. 6 января, 12:37
    0
    2Cu + O2 = 2CuO

    CuO + 2HNO3 = Cu (NO3) 2 + H2O

    Cu (NO3) 2 + 2NaOH = 2NaNO3 + Cu (OH) 2

    Cu (OH) 2 = CuO + H2O

    CuO + 2HCl = CuCl2 + H2O

    Fe + CuCl2 + FeCl2 = Cu

    FeCl2 + 2NaOH = 2NaCl + Fe (OH) 2

    NaCl + AgNO3 = AgCl + NaNO3