Mg > MgO > MgSO4 > Mg (OH) 2 > MgO > Mg

P > P2O5 > H3PO4 > K3PO4 > KCl

+5
Ответы (1)
  1. 28 июля, 19:15
    0
    4P+5O2=2P2O5

    P2O5+3H2O=2H3PO4

    H3PO4+3KOH=K3PO4+3H2O

    K3PO4+HCl=KCl+H3PO4