Cu-CoSO4-CuCl2-Cu (No3) 2-CuO-Cu

+3
Ответы (1)
  1. 17 октября, 20:25
    0
    Cu + 2H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2H2O

    CuSO4 + 2HCl = CuCl2 + H2SO4

    CuCl2 + 2AgNO3 = Cu (NO3) 2 + 2AgCl

    2Cu (NO3) 2 (t) = 2CuO + 4NO2 + O2

    CuO + H2 = Cu + H2O