Ch4-ch3cl-c2h6-c2h5cl-c2h5oh-co2

+2
Ответы (1)
  1. 27 октября, 22:20
    0
    CH4 + Cl2 = CH3Cl + HCl

    2CH3Cl + 2Na = CH3-CH3 + 2NaCl

    CH3-CH3 + Cl2 = CH3-CH2Cl + HCl

    CH3-CH2Cl + H2O = CH3-CH2OH + HCl

    2C2H5OH + 3O2 = 4CO2 + 5H2O