решиь цепочки

1) CH4 → C2H4 → C2H6 → CO2

2) CH3-CH →CH3-CH3-CH2CL →C2H4 →CH3-CH2-OH

3) C →CH4 →CH3Cl →C2H6 →C2H5Cl

+5
Ответы (1)
  1. 1 июня, 19:25
    0
    1) 2CH4---1500t-C---C2H2+3H2

    HCΞCH - - - H2 - - - H2C=CH2 - - - H2 - - - H3C-CH3 ... это C2H6.

    2C2H6+7O2=4CO2+6H2O

    3) С + 2H2 = CH4

    CH4 + Cl2 = CH3Cl + HCl

    2CH3Cl + Zn = C2H6 + ZnCl2

    C2H6 = C2H4 + H2

    C2H4 + HCl = C2H5C