CaO>CaSO4>CaCo3>CaO

Na>NaOH>Fe (OH) 3>Fe2O3. CuSO4>Ca (OH) 2>CuCl2>FeCl2>Fe (OH) 2.

+5
Ответы (1)
  1. 10 марта, 10:18
    0
    CaO + H2SO4 = CaSO4 + H2O

    CaSO4 + Na2CO3 = CaCO3 + Na2SO4

    CaCO3 (t) = CaO + CO2

    2Na + 2H2O = 2NaOH + H2

    3NaOH + Fe (NO3) 3 = Fe (OH) 3 + 3NaNO3

    2Fe (OH) 3 (t) = Fe2O3 + 3H2O

    CuSO4 + 2NaOH = Cu (OH) 2 + Na2SO4

    Cu (OH) 2 + 2HCl = CuCl2 + 2H2O

    CuCl2 + Fe = FeCl2 + Cu

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl