Mg-Mg O-Mg Cl2-Mg CO3-Mg3 (PO4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 07:06
    0
    2Mg+O2=2MgO

    MgO+2HCl=MgCl2+H2O

    MgCl2+H2CO3=2HCl+MaCO3

    3MgCO3+2H3PO4=Mg3 (PO4) 2+3H2O+3CO2