Mg→MgCl2→Mg3 (PO4) 2+SiO2

P→P2O5→Mg3 (PO4) 2 + SiO2

+1
Ответы (1)
  1. 21 апреля, 11:03
    0
    Mg + 2Hcl = MgCl2 + H2

    3MgCl2 + 2H3PO4 = Mg3 (PO4) 2 + 3HCl

    Mg3 (PO4) 2 + 5SiO2 = 5CO + 3MgSiO3 + 2P

    4P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3Mg (OH) 2 = Mg3 (PO4) 2 + 3H2O

    Mg3 (PO4) 2 + 5SiO2 = 5CO + 3MgSiO3 + 2P