Реакции Бутадиена-1,2

1) H2 2) Br2 3) HCl 4) горения

+2
Ответы (1)
  1. 13 августа, 23:00
    0
    H₂C=C=CH-CH₃ + H₂ - - - >H₃C-CH=CH-CH₃

    H₃C-CH=CH-CH₃ + H₂ - - - > H₃C-CH₂-CH₂-CH₃

    H₂C=C=CH-CH₃ + Br₂ - - - > H₂CBr-CBr=CH-CH₃

    H₂C=C=CH-CH₃ + HCl - - > H₃C-CBr=CH-CH₃

    H₃C-CCl=CH-CH₃ + HCl--->H₃C-CCl₂-CH₂-CH₃

    H₂C=C=CH-CH₃ + 11O₂ - - - > 8CO₂ + 6H₂O