Fe-FeCI2-Fe (NO3) 4-Fe (OH) 2-FeO-Fe

+2
Ответы (1)
  1. 19 ноября, 01:00
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2AgNO3 = Fe (NO3) 2 + 2AgCl

    Fe (NO3) 2 + Ba (OH) 2 = Ba (NO3) 2 + Fe (OH) 2

    Fe (OH) 2 (t) = FeO + H2O

    FeO + C (t) = Fe + CO