Co-Co (NO3) 2-Co (OH) 2-CoCl2

+2
Ответы (1)
  1. 26 июня, 21:30
    0
    4Co + 10HNO3 = 4Co (NO3) 2 + N2O + 5H2O

    Co (NO3) 2 + 2KOH = Co (OH) 2 + 2KNO3

    Co (OH) 2 + 2HCl = CoCl2 + 2H2O