Сa'-Cao"-Ca (OH) 2 - Ca (No3) 2 Ca3 (po4) 2

+3
Ответы (1)
  1. 13 января, 00:16
    0
    2Ca + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2NaNO3 = Ca (NO3) 2 + 2NaOH

    3Ca (NO3) 2 + 2AlPO4 = Ca3 (PO4) 2 + 2Al (NO3) 3