Zn-Zno-Zncl2-Znso4-zn (oh) 2

+5
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 01:35
    0
    2Zn + O2 = 2ZnO

    ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O

    ZnCl2 + H2SO4 = ZnSO4 + 2HCl

    ZnSO4 + 2NaOH = Zn (OH) 2 + Na2SO4