Na NaH NaOH NaHCO3 Na2SO4 NaOH NaClO3

+1
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 12:37
    0
    2Na + H2 = 2NaH

    NaH + H2O = NaOH + H2

    NaOH + CO2 = NaHCO3

    2NaHCO3 + H2SO4 = Na2SO4 + 2CO2 + 2H2O

    Na2SO4 + Ba (OH) 2 = BaSO4 + 2NaOH

    NaOH + HClO3 = NaClO3 + H2O