Р → Р2 О5 → К3 РО4 → Са3 (РО4) 2

+2
Ответы (1)
  1. 12 августа, 10:34
    0
    1) 4P+5O2=2P2O5

    2) P2O5+6KOH (изб) = 2K3PO4+3H2O

    3) 3CaO + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 3H2O