Cu ➡ CuO ➡ CuCl2 ➡Cu (NO) 3

+5
Ответы (1)
  1. 14 февраля, 19:47
    0
    Cu+O=CuO

    CuO + 2 HCl = CuCl2 + H2O

    CuCl2 + 2 HNO3 = Cu (NO3) 2 + 2 HCl