Beo + HCl=

MgO+HNO3=

CaO+HCl=

Be (OH) 2+HCl=

Ca (OH) 2+HNO3=

+4
Ответы (1)
  1. 22 августа, 22:06
    0
    BeO + 2HCl = BeCl2 + H2O

    MgO + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + H2O

    CaO + 2HCl = CaCl2 + H2O

    Be (OH) 2 + 2HCl = BeCl2 + 2H2O

    Ca (OH) 2 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O