C2H5OH - > C2H4 - > CH2 (-OH) - CH2 (-OH)

+2
Ответы (1)
  1. 10 октября, 03:20
    0
    C2H4 + H2 = C2H6

    C2H6 + Cl2 = C2H5Cl + HCl

    C2H5Cl + NaOH = NaCl + C2H5OH

    C2H5OH = C2H4 + H2O

    nC2H4 = - (CH2-CH2) - n