Mg--Mg (No3) 2--Mg2So4--Mg (OH) 2

+2
Ответы (1)
  1. 17 ноября, 11:30
    0
    Mg--Mg (No3) 2--Mg2So4--Mg (OH) 2

    1. 4Mg + 10HNO3 = 4Mg (NO3) 2 + NH4NO3 + 3H2O

    2. Mg (NO3) 2 + H2SO4 = MgSO4 + 2HNO3

    3. MgSO4 + 2NaOH = Mg (OH) 2 + Na2SO4