Al-alCl3-Al (No3) 3-Al (Oh) 3-Al2O3

+3
Ответы (1)
  1. 21 ноября, 01:49
    0
    1) Al+HCL=Alcl3+H

    2) AlCl3+3HNO3=Al (No3) 3+3HCl

    3) Al (No3) 3+3H2O=Al (OH) 3+HNo3

    4) Al (OH) 3+CuOh=Al2O3+Cu+2H2O