N2→NH3→NO2→NO3→Cu (NO3) 2→CuO

Помогите решить

+4
Ответы (1)
  1. 5 ноября, 08:26
    0
    N2+3H2[ t, p, Fe]2 NH3

    4NH3+5O2 [Pt]=4NO+6H2O

    4NO2+2H2O+O2=4HNO3

    2HNO3 + Cu (OH) 2=Cu (NO3) 2+2H2O

    2Cu (NO3) 2[ t ] = 2CuO + 4NO2+O2

    CuO + H2 [ t ] = Cu+H2