Ca-Ca (OH) 2-CaCl2-CaCO3-Ca (NO3) 2-Ca3 (PO4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 16:14
    0
    Ca+2NaOH=Ca (OH) 2+2Na

    Ca (OH) 2+3NaCl=CaCl2+2NaOH

    CaCl2+H2CO3=CaCO3+2HCl

    CaCO3+2HNO3=Ca (NO3) 2+H2CO3

    3Ca (NO3) 2+2H3PO4=Ca3 (PO4) 2+6HNO3