P->p2o5->h3po4->na3po4->nacl

+2
Ответы (1)
  1. 9 марта, 13:47
    0
    4P+5O2=2P2O5

    3H2O+P2O5=2H3PO4

    H3PO4+3NaOH=Na3PO4+3H2O

    2Na3PO4 + 3CaCl2=Ca3 (PO4) 2 + 6NaCl