Mr (Be So4)

Mr (Ca (OH) 2)

Mr (Na3 Po4)

+2
Ответы (1)
  1. 10 мая, 03:31
    0
    Mr (Be So4) = 9+32+16*4=105

    Mr (Ca (OH) 2=40+16*2+1*2=74

    Mr (Na3 Po4) = 23*3+31+16*4=164