Fe-FeO-FeCl2-FeSO4 помогите

+1
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 02:07
    0
    2Fe + O2 = 2FeO

    FeO + 2HCl = FeCl2 + H2O

    FeCl2 + H2SO4 = FeSO4 + 2HCl