Cao-Ca (OH) 2-CaCl2-Ca

+5
Ответы (1)
  1. 5 июня, 15:08
    0
    CaО - > Ca (OH) 2 - > CaCl2 - > Ca

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O

    CaCl2 = (электролиз) Ca + Cl2