Fe - Fe2O3 - Fe (NO3) 3 - Fe (OH) 3-Fe2O3

+5
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 11:45
    0
    3Fe+2O2 = FeO + Fe2O3

    Fe2O3 + 6HNO3 = 2Fe (NO3) 3 + 3H2O

    Fe (NO3) 3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaNO3

    2Fe (OH) 3 = > Fe2O3 + 3H2O