ОВР: n2+3h2=2nh3+q

n2+o2=2no-q

2no+o2=2no2

4no2+o2+2h2o=3hno3

+1
Ответы (1)
  1. 28 октября, 22:13
    0
    N2 + 3H2 = 2NH3

    4NH3 + 5O2 = 4NO + 6H2O

    2NO + O2 = 2NO2

    4NO2 + O2 + 2H2O = 4HNO3

    2HNO3 + CuO = Cu (NO3) 2 + H2O

    Это?