Cr2O2=>K2CrO4=>K2Cr2=>Cr2 (SO4) 3=>K3{Cr (OH) 6}

+3
Ответы (1)
  1. 26 июня, 08:43
    0
    2 Cr2O3 + 4 K2CO3 + 3 O2 = 4 K2CrO4 + 4 CO2 2 K2CrO4 + H2SO4 = K2Cr2O7 + K2SO4 + H2O K2Cr2O7 + 3 Na2SO3 + 4 H2SO4 = Cr2 (SO4) 3 + K2SO4 + 3 Na2SO4 + 4 H2O Cr2 (SO4) 3 + 12 KOH (изб) = 2 K3[Cr (OH) 6] + 3 K2SO4