Fe - - FeCl2--Fe (OH) 2--FeO--Fe--FeCl3--Fe (OH) 3--Fe2 (SO4) 3

+4
Ответы (1)
  1. 30 марта, 00:47
    0
    Fe + 2HCl = FeCl2 + H 2

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl

    Fe (OH) 2 = FeO + H2O

    FeO + H2 = Fe + H2O

    2Fe + 3Cl2 = 2FeCl 3

    FeCl3 + 3KOH = Fe (OH) 3 + 3KCl

    2Fe (OH) 3 + H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + H2 O