P-p2o5-h3po4-ca3 (po4) 2-alpo4-h3po4

+2
Ответы (1)
  1. 23 сентября, 21:33
    0
    4 P + 5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3 H2O = 2H3PO4

    2H3PO4 + 3CaO = Ca3 (PO4) 2 + 3H2O

    Ca3 (PO4) 2 + 2AlCl3 = 3 CaCl2 + 2 AlPO4

    2AlPO4 + 3 H2SO4 = Al2 (SO4) 3+2H3PO4