CaO->Can (OH) 2->Can (NO3) 2

+1
Ответы (1)
  1. 9 декабря, 00:06
    0
    1) cao + h2o=ca (oh) 2

    2) ca (oh) 2+2hno3=ca (no3) 2 + 2h2o