CuO-CuCl2-Cu (OH) 2-CuSO4-Cu3 (PO4) 2

+4
Ответы (1)
  1. 7 сентября, 20:42
    0
    CuO+2HCl=CuCl2+H2O

    CuCl2+Ca (OH) 2=Cu (OH) 2+CaCl2

    Cu (OH) 2+H2SO4=CuSO4+2H2O

    3CuSO4+2H3PO4=Cu3 (PO4) 2+3H2SO4