3 - метилгептан-1+Br2 HC1 H2

+5
Ответы (1)
  1. 21 августа, 04:02
    0
    CH3 - CH2 - CH (CH3) - CH2 - CH2 - CH3 + Br2 = CH3 - CH2 - CBr (CH3) - CH2 - CH2 - CH3

    CH3 - CH2 - CH (CH3) - CH2 - CH2 - CH3 + HCl = CH3 - CH2 - CCl (CH3) - CH2 - CH2 - CH3

    CH3 - CH2 - CH (CH3) - CH2 - CH2 - CH3 + H2 = CH3 - CH2 - CH2 - CH2 - CH2 - CH3 + CH4