Ca=cao=caco3=cacl2=cao

+2
Ответы (1)
  1. 17 апреля, 10:13
    0
    1 2 Сa+O2=2CaO

    2. CaO+CO2=CaCO3

    3. CaCO3+2HCl=CaCl2+H2O+CO2

    4. CaCl2+2NaOH=Ca (OH) 2+2NaCl Ca (OH) 2 (t) = CaO+H2O