Al→Al2O3→AlCl3→Al (NO3) 3→ Al (OH) 3→Al2O3→Al

+4
Ответы (1)
  1. 28 сентября, 02:03
    0
    4Al + 3O2 = 2Al2O3

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    AlCl3 + 3NaOH = Al (OH) 3 (осадок) + 3NaCl