Ca - CaCl2 - Ca (OH) 2 - CaCl2 - Ca (NO3) 2

+3
Ответы (1)
  1. 19 сентября, 17:01
    0
    Ca + 2HCl = CaCl2 + H2.

    CaCl2 + 2NaOH = Ca (OH) 2 + 2NaCl

    Са (ОН) 2 + 2 НCl = СаCl2 + 2 Н2 О

    Ca (OH) 2 + HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O.