Ca (OH) 2 + CO2=

Can (OH) 2 + HNO3=

Ca (OH) 2 + Na3Po4=

+2
Ответы (1)
  1. 2 марта, 04:35
    0
    1) Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    2) Ca (OH) 2 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O

    3) 3Ca (OH) 2 + 2Na3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaOH