Fe-Fe2 O3-Fe2 (SO4) 3-Fe (OH) 3-Fe2 O3-Fe-FeCl2-Fe (OH) 2-FeO-Fe

+2
Ответы (1)
  1. 22 апреля, 04:15
    0
    Fe + O2 = Fe2O3

    Fe2O3 + H2SO3 = Fe2 (SO4) + H2O

    Fe2 (SO4) + KOH = Fe (OH) 3 + K2SO4

    t

    Fe (OH) 3 = Fe2O3 + H2O

    Fe2O3 + H2 = Fe + H2O

    Fe + HCl = FeCl2 + H2O

    FeCi2 + KOH = Fe (OH) 2 + KCl

    t

    Fe (OH) 2 = FeO + H2O

    FeO + H2 = Fe + H2O