Al (OH) 3 - Al2O3-AlCl3-Al2 (SO4) 3-Al (OH) 3-AlCl3-Al

+3
Ответы (1)
  1. 24 марта, 18:05
    0
    1. 2Al (OH) 3 = Al2O3 + 3H2O

    2. Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O

    3. 2AlCl3 + 3Na2SO4 = Al2 (SO4) 3 + 6NaCl

    4. Al2 (SO4) 3 + 6KOH = 3K2SO4 + 2Al (OH) 3

    5. Al (OH) 3 + 3NaCl = AlCl3 + 3NaOH

    6. 2AlCl3 = 2Al + 3Cl2