Ca (OH) 2+CO2, CuCl2+KOH, FeSO4+KOH, SiO2+H2O, CO2+H2O, Mg (OH) 2+HNO3, Ca (OH) 2+HCl, Zn+HCI, FeO+H2SO4, Al2O3+HCI

+1
Ответы (1)
  1. 30 августа, 23:43
    0
    Ca (OH) 2 + CO2 = CaCO3 + H2O

    CuCl2 + 2KOH = Cu (OH) 2 + 2KCl

    FeSO4 + 2KOH = Fe (OH) 2 + K2SO4

    SiO2 + H2O≠

    CO2+H2O = H2CO3

    Mg (OH) 2 + 2HNO3 = Mg (NO3) 2 + 2H2O

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O

    Zn + 2HCl = ZnCl2 + H2

    FeO + H2SO4 = FeSO4 + H2O

    Al2O3 + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2O