Fe>x>Fe (OH) 2>y>Fe (NO3) 3

+4
Ответы (1)
  1. 23 мая, 19:41
    0
    Fe + 2HCl (разб.) = FeCl2 + H2

    FeCl2 + 2NaOH = 2NaCl + Fe (OH) 2

    Fe (OH) 2 (t°) = FeO + H2O

    FeO + 4HNO3 (конц.) = Fe (NO3) 3 + NO2 + 2H2O