P->P2O5->H2PO4->Ca (PO4)

+4
Ответы (1)
  1. 22 июля, 18:27
    0
    4P+5O2 = 2P2O5

    P2O5 + 3H2O = 2H3PO4

    2H3PO4 + 3Ca (OH) 2 = Ca3 (PO4) 2 + 6H2O