Cr - Cr2O3 - Cr2 (SO4) 3 - Cr (OH) 3 - Cr2O5 - Cr (NO3) 3

+4
Ответы (1)
  1. 30 мая, 15:11
    0
    4Cr + 3O2 = 2Cr2O3 ↑°

    Cr2O3 + 3 H2SO4 = Cr2 (SO4) 3 + 3 H2O

    Cr2 (SO4) 3 + 6NaOH = 2Cr (OH) 3 + 6 H2O

    Cr (OH) 3 + 3 NaOH = Na3CrO3 + 3 H2O↑°