Fe-feso4-fe l (oh) 2-fe (oh) 3-fecl

+2
Ответы (1)
  1. 1 января, 01:57
    0
    Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2

    FeSO4 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + Na2SO4

    4Fe (OH) 2 + O2 + 2H2O = 4Fe (OH) 3

    Fe (OH) 3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O