Fecl2-->Fe (oh) 2-->feo3--->fecl3

+3
Ответы (1)
  1. 29 ноября, 11:06
    0
    1. FeCl2+2NaOH=Fe (OH) 2↓+2NaCl

    2.4Fe (OH) 2+O2=2Fe2O3+4H2O

    3. Fe2O3+6HCl=2FeCl3+3H2O