Mg~mgcl2~mg3 (po4) 2~mgsio3

+2
Ответы (1)
  1. 16 апреля, 13:52
    0
    1. Mg+2HCl=MgCl2+H2

    2.3MgCl2+2K3PO4=6KCl+Mg3 (PO4) 2

    3. Mg3 (PO4) 2+3SiO2+5C=3MgSiO3+2P+5CO.