CH3=CH-CH3-->CH3-CH2-CH3-->CH3-CCL2-CH3

+3
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 03:15
    0
    1) CH2=CH-CH3+H2 = (Pt) CH3-CH2-CH3

    2) CH3-CH2-CH3+2Cl2 = (hv) CH3-C (Cl) 2-CH3+2HCl