Ca=CaO=Ca (No3) 2=Ca3 (PO4) 2

+3
Ответы (2)
  1. 11 февраля, 18:02
    0
    2 Сa + O2 = 2CaO

    CaO + H2O = ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + 2H2O

    3Ca (NO3) 2 + 2H3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6HNO3
  2. 11 февраля, 19:39
    0
    1) 2Ca+O2 = 2CaO

    2) CaO + 2HNO3 = Ca (NO3) 2 + H2O

    3) 3Ca (NO3) 2 + 2Na3PO4 = Ca3 (PO4) 2 (осадок) + 6NaNO3