Fe (OH) 2 → Fe2O3 → Fe → FeCl → Fe (OH) 2 → FeO → Fe

+5
Ответы (1)
  1. 8 июня, 20:23
    0
    4Fe (OH) 2 + O2+2H2O=t=4Fe (OH) 3

    2Fe (OH) 3 = Fe2O3 + 3H2O

    Fe2O3 + AI = AI2O3 + Fe

    Fe + CI2=FeCI2

    FeCI2 + 2NaOH=Fe (OH) 2+2NaCI

    Fe (OH) 2 = t = FeO + H2O

    FeO + Ca = CaO + Fe